بلاگ

معروف ترین نمایشنامه های شکسپیر - پی وی کار
1403-02-23

معروف ترین نمایشنامه های شکسپیر

ویلیام شکسپیر یکی از بزرگترین نمایشنامه نویسان و شاعران انگلیسی زبان بود و به عقیده بسیاری، تأثیرگذارترین شخصیت در تمام ادبیات جهان به شمار می‌رود. شکسپیر به خاطر تاثیر شگرف خود در شکل گیری زبان و ادبیات انگلیسی از شهرت زیادی برخوردار است و آثارش مورد پسند اکثر اقشار جامعه قرار می‌گیرد. کسی به ترکیب ذهن و قلم خود را ادغام می‌کرد و با اشعار و نمایشنامه‌های خود قلب و روح بینندگان و خوانندگان را در آسمان‌ها به پایکوبی و دست افشانی در می‌آورد. به همین جهت، در این نوشته تکست لکست به معرفی شکسپیر و نمایشنامه‌های فاخر وی خواهیم پرداخت.

آسان‌ترین کشورها برای مهاجرت - پی وی کار
1403-02-18

آسان‌ترین کشورها برای مهاجرت

علی رغم همه مزایا و معایب، به طور کلی مهاجرت به یک کشور دیگر تصمیمی مهم در زندگی هر شخصی است. سهولت مهاجرت عامل مهمی است که این انتقال را هموارتر و ساده‌تر می‌کند. ممکن است شما در تلاش برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی بیشتری باشید تا شرایط زندگی خود را بهبود ببخشید، یا صرفا بخواهید تغییری در زندگی شخصی‌تان ایجاد کنید؛ در نتیجه، شناختن کشورهایی که مسیرهای مهاجرت آسان‌تری ارائه می‌دهند برای شما مفید خواهد بود. در این مقاله از تکست لکست، ما 10 مقصد برتری که مهاجرت را پیشنهاد می‌کنند، نگاهی می‌اندازیم تا به شما کمک کنیم با اطمینان و سهولت به سمت اقامت خارج از کشور حرکت کنید.

کتاب‌های اصول و روش ترجمه | قدمی بزرگ در یادگیری ترجمه - پی وی کار
1403-02-15

کتاب‌های اصول و روش ترجمه | قدمی بزرگ در یادگیری ترجمه

همه ما می‌دانیم که یادگیری یک مهارت به زمان و تلاش کافی نیازمند است. ترجمه به عنوان یک مهارت کاربردی که در سطح بین المللی کمک رسان افراد می‌شود نیز از این قاعده مستثنی نیست. کسب مهارت ترجمه یک شبه حاصل نمی‌شود و فرد علاقمند به یادگیری ترجمه، باید مسیری درست طی کند تا به این مهم دست پیدا کند. علاوه بر یادگیری لغات و داشتن تسلط کافی بر روی کلمات زبان مد نظر با استفاده کتاب‌های مخصوص یادگیری لغات، بخش اعظمی از فرآیند تبدیل شدن به یک مترجم حرفه‌ای، آشنایی با کتاب‌های اصول و روش ترجمه است تا فوت و فن ترجمه به دست آید. در این نوشته از تکست لکست، به معرفی و بررسی تعدادی از این کتاب‌ها خواهیم پرداخت تا از چند و چون ماجرا بیشتر مطلع شوید.

برخی از آثار فاخر جی کی رولینگ به مناسبت روز هری پاتر - پی وی کار
1403-02-12

برخی از آثار فاخر جی کی رولینگ به مناسبت روز هری پاتر

جی کی رولینگ نویسنده‌ای بریتانیایی است که بیشتر به خاطر خلق مجموعه «هری پاتر» که محبوبیت زیادی در سراسر جهان به دست آورده است، شناخته می‌شود. این مجموعه ماجراهای جادوگری جوان، به نام هری پاتر و دوستانش را روایت می‌کند که در مدرسه جادوگری هاگوارتز در حال تحصیل هستند و با جادوگر شیطانی، لرد ولدمورت مبارزه می‌کنند. داستان سرایی تخیلی رولینگ و دنیای جادویی با جزئیات فراوان، خوانندگان را در هر سنی مجذوب خود کرده است. مجموعه «هری پاتر» در فیلم‌های موفقی نیز اقتباس شده و تأثیر قابل توجهی بر فرهنگ عامه داشته است. آثار رولینگ جوایز و تمجیدهای متعددی را به خود اختصاص داده است و او همچنان به خاطر سهمش در ادبیات مورد تحسین قرار می‌گیرد. به همین جهت، در این نوشته از تکست لکست به معرفی برخی از آثار فاخر جی کی رولینگ، علاوه بر هری پاتر خواهیم پرداخت.

برترین معلمان تاریخ – نگاهی به چند تن از معلمان بزرگ به مناسبت روز معلم - پی وی کار
1403-02-09

برترین معلمان تاریخ – نگاهی به چند تن از معلمان بزرگ به مناسبت روز معلم

بدون شک روز ۱۲ اردیبهشت یکی از زیباترین روزهای تقویم شمسی است که در آن ارزش معلمان و سختی‌های کار آنها مورد توجه و ستایش جامعه قرار می‌گیرد. معلمی در تمام دنیا به عنوان یکی از مقدس ترین مشاغل تعریف شده است. معلمان نقش بسیار عظیمی در آموزش و پرورشی دارند که از سنین پایین شروع می‌شود. آنچه که حرفه معلمی را مقدس می‌کند، لمس زندگی دانش آموزان و همچنین ارائه دانش به آنها توسط آن معلم است. قطعا به این حقیقت واقف هستید که معلمانی در طول تاریخ بوده‌اند که نام آنها با حروف طلایی در دفترچه گذر زمان حک شده است و به همین منظور قصد داریم در این نوشته از تکست لکست به معرفی چند تن از آنها بپردازیم.

ترجمه ماشینی بهتر است یا ترجمه انسانی؟ - پی وی کار
1403-02-03

ترجمه ماشینی بهتر است یا ترجمه انسانی؟

از صدها سال پیش و پیدایش اولین متن از یک زبان در زبانی دیگر، فن و مهارت ترجمه همانند بسیاری از مهارت‌ها و علوم، سیری صعود طی کرده است. در دنیای امروزی، کار از ترجمه تحت اللفظی و ایراداتش گذشته است و شاهد کنار هم قرار گرفتن روش‌های بهتر برای دستیابی به متنی جدید در زبانی دیگر هستیم. در این نوشته از تکست لکست، به صورت کلی، دو نوع ترجمه ماشینی و انسانی را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با ویژگی‌های مثبت و منفی هر کدام، بیشتر آشنا شوید.

کار اصلی یک مترجم چیست؟ - پی وی کار
1403-01-31

کار اصلی یک مترجم چیست؟

کسانی که زیاد با مراحل کار و ثبت سفارش ترجمه آشنایی ندارند، این کار را بسیار ساده تصور می‌کنند یا به عبارتی دیگر آن را دست کم می‌گیرند. حتی عده‌ای ممکن است به سرشان بزند که خودشان این کار را انجام دهند اما بهتر است بدانند که با این کار صرفا وقت خود را تلف می‌کنند یا در برخی شرایط، فرصت‌های مناسب شغلی و رفاهی را از دست می‌دهند. هدف اعضای تیم تکست لکست از نگاشتن این نوشته، آشنا کردن خوانندگان با فرآیند کار یک مترجم و اهمیت وجود آن در جامعه است.

سرعت و دقت در ترجمه - پی وی کار
1403-01-28

سرعت و دقت در ترجمه

گسترش روزافزون بازار جهانی موقعیت‌های خوبی برای پیشرفت در عرصه بین الملل پدید آورده است. در کنار افزایش موقعیت‌های شغلی، شاهد ترقی صنعت ترجمه و نرم افزارهای ترجمه نیز هستیم. در حال حاضر کسب ‌و کارها می‌توانند کالاها، خدمات، اطلاعات و فرصت‌های آموزشی را با افراد هم‌زبان خودشان به اشتراک بگذارند. چنین چیزی یک رقابت ساده نیست و کسب و کارها دائماً در صدد به دست آوردن جایگاهی مناسب برای خودشان هستند. ایجاد توازن بین سرعت و دقت در ترجمه چیزی است که این اهداف را بر روی غلتک می‌اندازد. در این نوشته از تکست لکست، سرعت و دقت در ترجمه را از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تکنیک های ترجمه را بشناسید - پی وی کار
1403-01-25

تکنیک های ترجمه را بشناسید

به طور کلی، ترجمه زمانی است که معنای یک متن نوشته شده از زبانی به زبان دیگر انتقال می‌یابد. در حالی که مترجمی ممکن است صرفا روشی واحد را برای کل متن به کار گیرد، اما تعدادی تکنیک وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای ترجمه کلمات و عبارات جداگانه استفاده کرد. با انتخاب دقیق تکنیک مناسب، مترجم قادر به انتقال هر عنصر زبانی به دقیق‌ترین شکل خواهد بود. در این نوشته از تکست لکست ۱۰ تکنیک رایج ترجمه را معرفی خواهیم کرد که از آنها برای ترجمه اسناد و دستیابی به بهترین ترجمه استفاده می‌شود.

خواهران و برادران نویسنده – به مناسبت روز جهانی خواهر و برادر - پی وی کار
1403-01-22

خواهران و برادران نویسنده – به مناسبت روز جهانی خواهر و برادر

یکی از جالب‌ترین روزهای تقویم که توجه چندانی به آن نمی‌شود، روز جهانی خواهران و برادران در دهمین روز ماه آوریل تقویم میلادی و مصادف با ۲۲ فروردین در تقویم شمسی است. به مناسبت همین روز، در مجموعه تکست قصد داریم به تعدادی از خواهران و برادران نویسنده اشاره کنیم. در این نوشته، علاوه بر معرفی آنها، نگاهی هم معروف‌ترین آثار آنها خواهیم کرد تا کمک اندکی به شما در شناختن چند تن از نویسندگان خواهر و برادر کرده باشیم.