بلاگ

۵ اشتباه عجیب هوش مصنوعی در ترجمه - تکست لکست
1403-04-22

۵ اشتباه عجیب هوش مصنوعی در ترجمه

در سال‌های اخیر، هوش مصنوعی به شدت مورد استقبال افراد قرار گرفته است و هر روز شاهد افزایش استفاده از اپلیکیشن‌ها، سایت‌ها و حتی ربات‌های تلگرامی هستیم اما جالب است بدانید که برخلاف باور عموم جامعه، هوش مصنوعی و نتایجی که از آن به دست می‌آوریم آنچنان قابل اتکا نیستند و نباید چشم بسته از آن اطاعت کنیم. ترجمه نیز به عنوان مهارتی کلیدی در تیررس خیل عظیمی از همان اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌ها قرار دارد اما اشتباهات وحشتناک و عجیبی که از هوش مصنوعی در ترجمه دیده‌ایم، حضور آن را در حوزه ترجمه کمرنگ‌تر کرده است. این نوشته از تکست لکست می‌تواند برای شما جذاب باشد چرا که به معرفی چند نمونه از این اشتباه‌ها پرداخته‌ایم.

نقش ترجمه در صنعت داروسازی - تکست لکست
1403-03-26

نقش ترجمه در صنعت داروسازی

صنعت داروسازی همواره نقش قابل توجهی در افزایش سلامتی و سطح زندگی افراد داشته است. صنعت داروسازی فرآیند تحقیق، توسعه و تولید را به خوبی طی می‌کند و داروهای مفیدی به دست اقشار مختلف جامعه می‌رساند. در این میان نقش کلیدی ترجمه بارها فراموش می‌شود و هیچکس اهمیت ترجمه را جدی نمی‌گیرد. اگر کارگزاران و مسئولان این حوزه با زبان مبدا تولید کننده دارو آشنا نباشند یا ترجمه نادرستی بخوانند یا حتی از ابزار ترجمه ماشینی که ضریب خطای بالایی دارند استفاده کنند ممکن است دچار اشتباه شوند. علاوه بر آن، شرکت‌های داروسازی نیز برای کسب شهرت و اعتبار بیشتر در عرصه جهانی نیازمند ترجمه صحیح در کشورهای مختلف هستند.

آثار فاخر ادبیات روسی | به مناسبت روز جهانی زبان روسی - تکست لکست
1403-03-14

آثار فاخر ادبیات روسی | به مناسبت روز جهانی زبان روسی

کتاب‌های زیادی وجود دارند که همیشه در لیست‌هایی مانند "۱۰۰ کتاب برتر دنیا که بهتر است بخوانید قرار می‌گیرند" و با نگاهی عادلانه و عاقلانه کتاب‌های خوبی هستند اما برخی از این کتاب‌ها صرفا چند جمله طلایی دارند و مابقی جملات نوشته شده‌اند تا کتاب خالی نماند. این امر سبب شد، شما خوانندگان خوش‌فکر را به دنیای پیچیده و گسترده ادبیات روسی دعوت کنیم تا با لیستی که تحت عنوان "برترین کتاب‌های ادبیات روسی که باید بخوانید" ساخته‌ایم آشنا شوید. نسخه فیزیکی و الکترونیکی این کتاب‌ها با ترجمه روسی به فارسی صحیح در بازار موجود هستند و شما به راحتی می‌توانید تهیه کنید.

دانشگاه های برتر کانادا - تکست لکست
1403-03-11

دانشگاه های برتر کانادا

مهاجرت به کشور کانادا در سال‌‌های اخیر رشد گسترده‌ای داشته است و قسمت اعظمی از این مهاجرت‌ها به دانشجویان اختصاص دارد. دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا دارند با موانع مختلفی روبرو هستند که یکی از مهمترین آنها به انتخاب دانشگاه مناسب برای اخذ اقامت تحصیلی مربوط می‌شود. این امر مزید بر علت شده است تا در مجموعه تکست لکست سری به ۳۱ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۴ بزنیم تا با معرفی آنها سهم کوچکی در مسیر موفقیت دانشجویان علاقمند به تحصیل داشته باشیم.

هر آنچه که لازم است درباره ترجمه متون پزشکی بدانید! - تکست لکست
1403-03-08

هر آنچه که لازم است درباره ترجمه متون پزشکی بدانید!

همه می‌دانیم که دنیا بر اساس یک قاعده کلی پیش می‌رود: پیشرفت‌های چشمگیر در یک زمینه سبب پیشرفت در زمینه‌های دیگر می‌شود. رشد روزافزون علم پزشکی در کنار ترقی‌های بی‌پایان صنعت ترجمه رابطه‌ای دو جانبه بین آنها ایجاد کرده است. ترکیب این دو در ترجمه متون پزشکی به خوبی دیده می‌شود و ما در این نوشته از تکست لکست به تجزیه و تحلیل این مهم پرداخته‌ایم تا بیش از پیش با قواعد موجود آشنا شویم.

برترین ابزارهای یادگیری زبان با هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۴ - تکست لکست
1403-03-05

برترین ابزارهای یادگیری زبان با هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۴

یادگیری یک زبان می‌تواند چالش برانگیز و خسته کننده باشد، حتی اگر به یادگیری آن زبان علاقه زیادی داشته باشید اما دیگر دوره کتاب درسی و کتاب کار گذشته است و در حال حاضر با بحث داغ یادگیری زبان با هوش مصنوعی روبرو هستیم. یادگیری زبان با مدرس هوش مصنوعی یا مدرس انسانی موضوع این نوشته از تکست لکست خواهد بود و ما به شما تعدادی از برترین ابزارهای یادگیری زبان با هوش مصنوعی را معرفی خواهیم کرد تا با روش‌های تدریس قدیمی خداحافظی کنید.

آسان ترین زبان ها برای فارسی زبانان - تکست لکست
1403-02-30

آسان ترین زبان ها برای فارسی زبانان

یادگیری زبان جدید همیشه با دردسرها و موقعیت‌های چالش برانگیز همراه است. یادگیری زبان با اهداف مختلفی همراه است و هر کسی بنا به دلایل شخصی خود در مسیر یادگیری زبان جدیدی قرار می‌گیرند. جملات تکراری مانند "زبان فرّاره" یا مثلاً "من توو همین زبان مادریم موندم" درست در نقطه مقابل اهداف این نوشته از تکست لکست هستند و ما در این نوشته به دنبال معرفی تعدادی از آسان‌ترین زبان‌ها برای فارسی زبانان خواهیم بود تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن زبانی جدید یاد بگیرید.