معروف ترین نمایشنامه های شکسپیر

ویلیام شکسپیر یکی از بزرگترین نمایشنامه نویسان و شاعران انگلیسی زبان بود و به عقیده بسیاری، تأثیرگذارترین شخصیت در تمام ادبیات جهان به شمار می‌رود. شکسپیر به خاطر تاثیر شگرف خود در شکل گیری زبان و ادبیات انگلیسی از شهرت زیادی برخوردار است و آثارش مورد پسند اکثر اقشار جامعه قرار می‌گیرد. کسی به ترکیب ذهن و قلم خود را ادغام می‌کرد و با اشعار و نمایشنامه‌های خود قلب و روح بینندگان و خوانندگان را در آسمان‌ها به پایکوبی و دست افشانی در می‌آورد. به همین جهت، در این نوشته تکست لکست به معرفی شکسپیر و نمایشنامه‌های فاخر وی خواهیم پرداخت.
معروف ترین نمایشنامه های شکسپیر - پی وی کار

شکسپیر که بود؟

ویلیام شکسپیر در 23 آوریل 1564 در استراتفورد آپون آون انگلستان چشم باز کرد. پدرش، جان شکسپیر، یک تاجر موفق بود که به عنوان بخشدار و ضابط در استراتفورد خدمت می‌کرد. مادرش مری آردن نیز از یک خانواده کشاورز ثروتمند بود. او در مدرسه گرامر محلی تحصیل می‌کرد و در آنجا به مطالعه زبان‌های لاتین و یونانی و همچنین ادبیات می‌پرداخت. شکسپیر در سال 1582 و مصادف با 18 سالگی با آن هاتاوی که 26 سال داشت ازدواج کرد. آنها با هم صاحب سه فرزند شدند - سوزانا و دوقلوهایی به نام همنت و جودیت. به طرز غم انگیزی، پسر آنها همنت در 11 سالگی درگذشت. البته باید اشاره کرد که اطلاعات کمی در مورد زندگی شخصی شکسپیر وجود دارد، زیرا سوابق مربوط به آن زمان بسیار اندک است. در حدود سال 1590 بود که شکسپیر به لندن نقل مکان و کار خود را در تئاتر آغاز کرد، و در ابتدا هم به عنوان بازیگر. او به سرعت متوجه شد که بیشتر یک نمایشنامه نیس با استعداد است و در همین راستا به گروه تئاتر مردان لرد چمبرلین پیوست. در سال 1599، شکسپیر و شرکای تجاری وی تئاتر خود را به نام تئاتر معروف گلوب ساختند، جایی که بسیاری از بزرگترین آثار او برای اولین بار اجرا شدند. شکسپیر در اواخر کار خود، حمایت شاه جیمز اول را به دست آورد که یکی از حامیان اصلی کار او شد. در حدود سال 1613، شکسپیر تقریبا بازنشسته شد و به استراتفورد-اپون-آون بازگشت و چند سال آخر عمر خود را در آنجا گذراند. در تاریخ 23 آوریل 1616 بود که ویلیام شکسپیر در 52 سالگی درگذشت و علت مرگ او نیز مشخص نشد.

نمایشنامه ها

شکسپیر علاوه بر نوشتن نمایشنامه‌های فاخر و به یاد ماندنی، دست بالایی هم در نوشتن غزل یا همان sonnet داشت، به طوری که زیبایی‌های قلم او حتی پس از ترجمه به زبان‌های دیگر به قوت خود باقی است. اما در این مطلب، صرفا تعدادی از نمایشنامه‌ها شکسپیر به همراه خلاصه‌ای مختصر از هر کدام را خواهیم خواند.

·         هملت (Hamlet): وارد سایه‌های قلعه السینور شوید، جایی که سرنوشت یک پادشاهی در لبه پرتگاه است. هنگامی که شبح پادشاه فقید دانمارک به پسرش شاهزاده هملت ظاهر می‌شود، مجموعه ای از فریبها، خیانتها و پیچیدگی‌های اخلاقی شروع به آشکار شدن می‌کند. هملت که در گردابی از انتقام قرار می‌گیرد، باید مسیر‌های پر پیچ و خمی را طی کند، زیرا او درگیر این است که آیا انتقام قتل پدرش را بگیرد یا خیر. تراژدی جاودانه شکسپیر کاوشی خیره کننده در روان انسان است. خود را برای سفری جذاب به قلب یکی از نمادین ترین و جذاب ترین داستان های ادبیات آماده کنید.

هملت - ویلیام شکسپیر

·         رومئو و ژولیه (Romeo & Juliet): دو عاشق جوان از خانواده‌های متخاصم می‌خواهند دنیایشان را به چالش بکشند و عشقی قوی‌تر از نفرتی که آنها را از هم جدا می‌کند، پیدا کنند. عاشقانه ممنوعه رومئو و ژولیت در میان خیابان‌های پر جنب و جوش ورونا شکوفا می‌شود، اما تلاش آنها برای خوشبختی با موانع غیرقابل تصوری روبرو می‌شود. آیا شور و شوق آنها در برابر تنش های فزاینده بین خانواده‌های آنها مقاومت خواهد کرد؟ شکسپیر داستان سرمست کننده‌ای از عاشقانه، تراژدی و نیروی باورنکردنی عشق جوان را خلق می‌کند تا خوانندگان قید بقیه کارهایشان را بزنند اما کتاب را زمین نگذارند.

رومئو و ژولیه - ویلیام شکسپیر

·         شاه لیر (King Lear): پایه‌های پادشاهی می‌لرزد زیرا پادشاهی مسن تصمیمی سرنوشت ساز می‌گیرد که تار و پود قلمرو او را به لرزه می‌اندازد. وقتی شاه لیر عجولانه تصمیم می‌گیرد پادشاهی خود را بین سه دخترش تقسیم کند، زنجیره‌ای غم انگیز از وقایع به راه می‌افتد. با از بین رفتن قدرت لیر، او مجبور می‌شود با حقایق دردناک خانواده اش و بی ثباتی شرایط انسانی روبرو شود. شاهکار ترسناک شکسپیر کاوش عمیقی در مورد جنون، ناسپاسی فرزندی و پیامدهای ویرانگر غرور است. آماده شوید تا در بی انتهایی این داستان شکسپیر غرق شوید.

شاه لیر - ویلیام شکسپیر

·         مکبث (Macbeth): آماده شوید تا اسیر یکی از گیراترین و غم انگیزترین تراژدی های شکسپیر شوید - مکبث. این شاهکار شکسپیر شما را به سفری هیجان انگیز از جاه طلبی، فریب و عواقب قدرت کنترل نشده می برد. همانطور که قهرمان داستان، مکبث، از طریق یک سری قتل های خونین به سمت تاج و تخت اسکاتلند پیش می رود، شما در اعماق آن غرق خواهید شد و با پیچیدگی های اخلاقی که شخصیت ها را به چالش می کشد دست و پنجه نرم خواهید کرد. مکبث با جادوگران نمادین، عناصر ماوراء طبیعی و تک گویی های فراموش نشدنی خود، سعی می کند تخیل شما را شعله‌ور کند و شما را در طبیعت انسانیت، اخلاق، و تأثیر مخرب میل تنها بگذارد.

مکبث - ویلیام شکسپیر

·         اتللو (Othello): غرق در تراژدی اتللو، یکی از جذاب ترین و پر احساس ترین نمایشنامه های شکسپیر باشید. شما می‌توانید پا به دنیایی از حسادت، دستکاری و عواقب ویرانگر احساسات کنترل نشده بگذارید. همانطور که مور نجیب، اتللو، قربانی دسیسه‌های حیله‌گر یاگوی شرور می‌شود، شما به یک روایت جذاب کشیده می‌شوید که پیچیدگی‌های طبیعت انسان را بررسی می‌کند. اعتماد، عشق، و سقوط غم انگیز همه از طریق داستان سرایی استادانه شکسپیر و شخصیت‌های فراموش نشدنی منتقل می‌شود.

اتللو - ویلیام شکسپیر

·         ژولیوس سزار (Julius Caesar): با شاهکار شکسپیر، جولیوس سزار، برای شروع یک سفر هیجان انگیز از طریق دسیسه‌های سیاسی و مبارزات قدرت روم باستان آماده شوید. این درام نمادین شما را در دنیایی از جاه طلبی، خیانت و شکنندگی قدرت غرق می‌کند. همانطور که شاهد اتفاقات سرنوشت ساز مربوط به ترور سزار قدرتمند خواهید بود، شیفته انگیزه‌های مبهم شخصیت‌ها و پیامدهای موج دار اعمال آنها خواهید شد. ژولیوس سزار پر از سخنرانی‌های قدرتمند، چرخش‌های دراماتیک و کاوشی بی انتها در ماهیت رهبری و حکومت است، که سعی می‌کند ذهن شما را مجذوب کند و تأثیری ماندگار از خود بر جای بگذارد. وارد این اثر کلاسیک شکسپیر شوید و شاهد نقطه تلاقی وفاداری و اخلاق با قدرت طلبی باشید.

ژولیوس سزار - ویلیام شکسپیر

کلام پایانی

شکسپیر درست همان نویسنده‌ای است که شاید خیلی از افراد می‌توانند برای مدت طولانی ذهن و قلب و روح خود را در اختیار قلم او بگذارند و هرگز پشیمان نشوند. شکسپیر خوان‌ها بهتر از هر کسی اهمیت وی را در ادبیات انگلیسی و جهان می‌دانند. چنین نویسنده‌ای بزرگی به آثاری که عنوان کردیم، محدود نیست و شما هم‌توانید سایر آثار شکسپیر و تجربه‌های خواندن آن آثار را معرفی کنید.